Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
Egy német vizsgálat a világjárvány kezelésére hozott rendeletekben súlyos hiányosságokat tapasztalt.
„A Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI) egyik hivatalnoka átfogó jelentést készített a koronavírus okozta válságról, a járványkezelésről és annak várható társadalmi-gazdasági következményeiről.
Az elemzés elkészítésében vagy harminc tisztviselő vett részt, a közbiztonsági osztálytól kezdve a minisztériumi válságstábig. Áttekintették az infrastruktúra túlélés szempontjából fontos egységeit, az ivóvízellátást, az egészségügyet és az informatikai rendszer védelmét, feltárták a hiányosságokat, mérlegelték a kormány intézkedéseit.
A világjárvány kezelésére hozott rendeletekben súlyos hiányosságokat tapasztaltak, mert a kormány szerintük a válságot kézi vezérléssel, ad hoc kezelte. Az adatok kiértékelését követően a jelentés egy exitstratégiát is megfogalmazott.
A március óta folyó vizsgálat részeredményeit a referens, név szerint Stephan Kohn kormányfőtanácsos időről időre felettesei asztalára tette, de a kutya sem törődött vele. A végleges, vaskos kiértékelő jelentés május 7-re készült el, emberünk nemcsak főnökének, hanem a válságstábnak és a tartományi belügyminisztériumoknak is szétküldte. Szerette volna, hogy az alapos, de igen kellemetlen figyelmeztető elemzés minél több hivatali kollégához eljusson. »A Covid–19 megfigyelhető hatásai és össztársadalmi következményei arra engednek következtetni, hogy hibásan jártunk el, a {válság} téves riasztás volt« – írta a kísérőlevélben. Mire a szétküldött anyag körbeért a minisztériumban, megérkezett a főnök levele is, amiben arra kért mindenkit, hogy a felettesekkel való egyeztetés nélküli küldemény az összes melléklettel, táblázattal és tartalmával együtt nem lényegbe vágó, tekintsék egyszerű gondolatkísérletnek. Hogy a sok felesleges munkába belefáradt kormányfőtanácsos kipihenhesse magát, »szabadságolták«, azaz állásából felfüggesztették.”